Nemáte ruštinu príliš v láske? Myslíte si, že je zbytočná? A vedeli ste, že ide o najrozšírenejší jazyk v Európe?
Poďme si o tomto často neobľúbenom jazyku povedať niečo viac a pripomenúť si, že rozhodne nie je dôvod tento (tak, ako akýkoľvek iný) jazyk okamžite zavrhnúť. Ruština sa raz môže zísť aj vám.
Obsah článku:
- základné informácie o ruštine,
- rozšírenosť,
- význam,
- zaujímavosti.
Základné informácie o ruštine
Ruština je najčastejšie používaný slovanský jazyk, ktorý sa začal vytvárať počas 10. storočia. Dnes je rozšírený najmä v oblasti východnej Európy a severnej Ázie. Je to jeden zo šiestich jazykov OSN a druhý najrozšírenejší jazyk na internete.
Počet hovoriacich sa pohybuje od 200 do 300 miliónov.
Počas minulého storočia bola ruština jazykom Sovietskeho zväzu a tiež členských krajín Varšavskej zmluvy.
V týchto krajinách (okrem iného aj v našej republike) sa ruština často povinne vyučovala, a práve táto nadvláda je často jedným z dôvodov, prečo k ruštine (podobne ako k Rusku) prechovávajú niektorí ľudia zášť.
Vlastne, nie je sa čomu čudovať. Ak vynecháme politické súvislosti, spôsobuje už samotná povinnosť niečo sa učiť niekedy až nechuť k predmetu učenia. A najúčinnejšou formou odporu v tejto situácií býva jednoducho sa to neučiť.
Preč ale od odporu. Tento jazyk napriek nemu stále žije. Ako úradný jazyk sa používa predovšetkým v:
- Rusku,
- Bielorusku,
- Kazachstane,
- Kirgizsku,
- a niekoľkých ďalších krajinách alebo regiónoch.
Ruština x ukrajinčina
Prekvapuje vás, že v zozname krajín nevidíte aj Ukrajinu? Nie je na to žiadny záhadný dôvod. Ide o to, že na Ukrajine sa hovorí po ukrajinsky. Ukrajinčina pochopiteľne nie je tak významná ako ruština (predsa len existujú mnohí ľudia, ktorí o existencii ukrajinčiny možno ani nevedia), v mnohom sa ale na ňu podobá.
Na porovnanie týchto dvoch jazykov sme zvolili Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ktorú na tento účel používa aj Wikipédia.
Ruština
Все люди рождаются свободными и равными в своëм достоинстве и правах. Они наделены разумом и совестью и должны поступать в отношении друг друга в духе братства.
Vse ljudi roždajutsja svobodnymi i ravnymi v svojom dostoinstve i pravach. Oni naděleny razumom i sovesťju i dolžny postupať v otnošenii drug druga v duche bratstva.
Ukrajinčina
Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом та сумлінням і повинні діяти у відношенні один до одного в дусі братерства.
Vsi ljudy narodžujuťsja vilnymy i rivnymy u svojij hidnosti ta pravach. Vony nadileni rozumom ta sumlinňam i povynni dijaty u vidnošenni odyn do odnoho v dusi braterstva.
Ruská abeceda (azbuka)
Mnoho ľudí sa ruštiny bojí asi aj pre abecedu. Jazyk sa totiž nezapisuje latinkou, na ktorú sme zvyknutí, ale azbukou. A na tú až tak zvyknutí nie sme.
Azbuku, ktorá bola pôvodne vytvorená pre zápis staroslovienčiny. Treba podotknúť, že napriek názvu nebol autorom vierozvest Cyril (ten má na svedomí hlaholiku), za toho je považovaný až niektorý zo žiakov dvojice Cyril a Metod.
Cyriliku používa nielen ruština, ale aj ukrajinčina, bieloruština, bulharčina či macedónčina – samozrejme v rôznych variantoch, ako možno pozorovať aj na príkladoch vyššie.
O ruskej azbuke môžeme povedať, že:
- obsahuje znaky, ktoré máme aj v latinke, pričom zodpovedajú aj po významovej stránke,
- obsahuje znaky známe z latinky, významovo ale iné,
- obsahuje znaky, ktoré v latinke vôbec nemáme.
Nebudeme uvádzať tabuľku znakov, ako by sa asi dalo očakávať, pretože veríme, že oveľa viac človeka naučí, keď mu to niekto vysvetľuje. Dobre popísané je to napríklad v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=wM1lDQ5sMpI
Význam alebo prečo je dobré vedieť po rusky
Presúvame sa k tomu najdôležitejšiemu. Prečo by nás vlastne mala zaujímať ruština? Nie sú to už len zvyšky nepekného jazyka, ktorý nám vnútila nadvláda cudzieho štátu?
- Ruština nie je len Rusko
Zvyšky jazyka to skutočne nie sú, ako sme si napokon povedali na začiatku. Aj dnes je ruština pomerne rozšírená a tým pádom aj významná. Ak teda plánujete svoju kariéru, vzdelanie či dovolenky smerovať na východ, potom je ideálne naučiť sa aspoň základy. Existuje navyše aj množstvo rusky hovoriacich menšín či oblastí po celom svete, kde sa so znalosťou tohto slovanského jazyka takisto nestratíte.
- Ja píšem vám – čo môžem viac?
Ak cestu nikam nemáte, ale radi čítate knihy v origináli, potom by sa vám ruština mohla hodiť tiež, pretože z rusky hovoriaceho prostredia pochádza viac literárnych diel, ako si možno myslíte.
Puškin, Lermontov, Tolstoj, Gogoľ, Čechov, Dostojevskij… to je len zlomok autorov, ktorých diela si vďaka znalosti ruštiny môžete vychutnať v origináli. Aj pojmy ako zbytočný človek či ruský realizmus potom iste získajú úplne nový nádych.
- Nastenku chcem za ženu!
Ruskej kinematografii široké publikum síce neholduje, ale kto by nepoznal No počkaj, zajac!, alebo Mrázika? Nebol by zážitok pozrieť si Mrázika v originálnom znení?
- Нас не догонят
Slová v nadpise vám zrejme nič nehovoria, ale túto pieseň od ruského popového dua t.A.T.u ste možno niekedy počuli. Alebo napríklad tento počin od nemecko-ruskej hudobnej skupiny Code Red. Nezaujíma vás, o čom spievajú?
3 zaujímavosti o ruštine
A na koniec si poďme ešte povedať niekoľko zaujímavých informácií, ktoré ste o ruskom jazyku možno nevedeli.
- Vesmírny jazyk
Chcete letieť do Vesmíru? Potom sa vám ruština bude viac než hodiť. Rovnako ako je angličtina leteckým jazykom, zaberá totiž veľmi dôležitú pozíciu v oblasti letov do vesmíru práve ruština.
- Rok ruštiny
Tým vyhlásil rok 2007 Vladimír Putin, ktorý mal za cieľ zvýšiť záujem o ruský jazyk, literatúru a kultúru.
- 50 odtieňov modrej?
Nie, týmto neodkazuje na farebnejšiu verziu románu od E. L. Jamesovej, narážame na jednoduchú pravdu o tom, že ruština má pre modrú farbu v porovnaní s inými jazykmi nezvyčajne veľa výrazov. Len s tmavo a svetlomodrou tu skrátka nepochodíte.