Francúzština

O francúzštine sa hovorí, že je jazykom lásky, no je známa aj svojou náročnosťou. Nie je to zvláštne? Nemalo by byť všetko spojené s láskou jednoduché?

Nebudeme sa, samozrejme, zaoberať pohľadom na lásku, ale zameriame sa na to, či sú tieto známe tvrdenia o francúzštine pravdivé. Navyše si povieme aj:

  • základné informácie o francúzskom jazyku,
  • rozšírenie francúzštiny a jej význam,
  • zaujímavosti týkajúce sa tohto jazyka.

 

Základné informácie o francúzštine

Francúzština je románsky jazyk, čo okrem iného znamená dve veci. V prvom rade sa vyvinula z latinčiny. A v druhom rade sa nedá prehliadnuť jej podobnosť s ostatnými románskymi jazykmi, ako je napr. taliančina, španielčina či portugalčina.

Používa ju približne 300 miliónov ľudí na celom svete, pričom je materinským jazykom pre 115 miliónov obyvateľov. Je úradným jazykom (prípadne jedným z úradných jazykov):

  • vo Francúzsku,
  • v Belgicku,
  • v Kanade,
  • vo Švajčiarsku,
  • v Luxembursku,
  • v Alžírsku,
  • a v ďalších, prevažne afrických štátoch.

Nie je prekvapením, že preklady francúzštiny sú veľmi žiadané.

 

Prečo je francúzština dôležitá

Keďže sa je považovaná za jazyk lásky, ľudia by si mohli myslieť, že hrá dôležitú úlohu najmä v oblasti vzťahov. Nenechajte sa však pomýliť, francúzština rozhodne nie je dôležitá iba v prípade, keď si chcete užiť romantický víkend v Paríži.

 

Lingua franca

Tento pojem označuje jazyky, ktoré slúžia na dorozumievanie medzi dvoma komunitami, najčastejšie takými, ktoré hovoria inými jazykmi. V dnešnej dobe toto miesto zastáva angličtina, ktorá svojim spôsobom z tohto miesta vytlačila práve francúzštinu.

Francúzština totiž bola (a stále aj je, aj keď nie je jediná) európskym jazykom diplomacie a pracovným jazykom medzinárodných inštitúcií.

Stále figuruje ako jazyk používaný v oficiálnych dokumentoch – môžete sa potom presvedčiť sami, keď sa pozriete na svoj cestovný pas, v ktorom je okrem češtiny a angličtiny použitá aj francúzština.

 

A prečo je dobré vedieť francúzsky

Fakt, že diplomatické rokovania  prebiehajú v angličtine, nepredstavuje pre bežného človeka dôvod , aby sa učil po francúzsky.. A to, že je použitá v pase, už vôbec nie. Určite sa pýtate, načo je teda dobré vedieť po francúzsky?

 

Rozšírenie

Vyššie sme uviedli iba významnejšie štáty, v ktorých je úradným jazykom práve francúzština.. Po francúzsky sa dohovoríte v mnohých ďalších krajinách po celom svete.

Existuje dokonca organizácia združujúca štáty, v ktorých sa používa francúzština na komunikáciu alebo rozvoj kultúry. Nazýva sa Medzinárodná organizácia Frankofónie (Organisation internationale de la Francophonie)  a vznikla v roku 1970. Združuje sa v nej 55 členských štátov a 13 pozorovateľských štátov. Chystáte sa niektorý z nich navštíviť? Pracovať tam? Či študovať? Máte teda veľmi dobrý dôvod naučiť sa po francúzsky. Dokonca sa v niektorých z týchto štátov s vami budú len veľmi neradi rozprávať anglicky.

 

Kultúra

Francúzsko má naozaj bohatú kultúru a francúzština je jazykom mnohých kultúrnych počinov. Možno dokonca viacerých, než by ste čakali. Zatiaľ čo v niektorých jazykoch musíte po kultúrnych dielach pátrať, vo francúzštine si musíte vyberať. Francúzštinu dobre využijete ako čitateľ, poslucháč hudby či ako divák  filmov a seriálov.

 

Literatúra

Francúzska literatúra (t. j. literatúra písaná po francúzsky nielen na území Francúzska) siaha až do 9. storočia. Jedným z prvých literárnych diel bol hrdinský epos Pieseň o Rolandovi z 11. storočia.

Od tej doby stále vyznikajú nové a nové významné diela. François Villon priniesol svetu Villonskú baladu, Moliére nás naučil, že peniaze ničia charakter, Jean de La Fontaine nás svojimi bájkami poučil o všetkom možnom, Markýz de Sade dal svetu meno pre sadismus a Émile Zola ukázal, že alkohol je metla ľudstva.

Známych francúzskych mien a diel je omnoho viac (v jednotlivých storočiach a žánroch). Ak by  sme chceli všetky vymenovať, bolo by to naozaj na dlho. Ako posledného spomenieme Milana Kunderu, ktorý hoci sa narodil v Československu (1929), od roku 1975 žije vo Francúzsku a píše prevažne vo francúzštine.

 

 

Hudba

Z oblasti hudby musíme jednoznačne spomenúť francúzsku speváčku Edith Piaf, ktorá je známa svojimi šanzónmi.

Naši českí susedia sa môžu pochváliť speváčkou Ivou Frühlingovou, ktorá spieva prevažne po francúzsky.

 

Film

Aj francúzska kultúra v oblasti filmu je veľmi bohatá. Bratia Lumiérovci, Georges Méliès, Charles Pathé…tieto mená sú dôkazom toho, že francúzski tvorcovia sa významne podieľali na zrode filmového umenia. Samozrejme, boli to nemé filmy, ale  nás teraz  zaujíma  hovorená francúzština vo filme.

  Vo francúzštine (originálne znenie) si môžete pozrieť filmy ako napr:

 Alebo seriály:

  • Julie Lescautová,
  • Oggy a šváby,
  • Bol raz jeden život.

Ak si myslíte, že ste nikdy nevideli francúzsky film či seriál, zrejme sa mýlite. Možno ste ho nepozerali v originálnom znení, čo je naozaj škoda.

 

5 zaujímavostí o francúzštine

Na záver sa pozrieme na zaujímavosti, ktoré okrem iného odpovedia aj na úvodnú otázku – či je francúzština ťažkým a zamilovaným jazyk.

 

  1. Najťažší jazyk?

Zrejme nie. Síce sa to často hovorí, ale francúzština sa v rôznych anketách objavuje v časti jednoduchých jazykov – minimálne teda z pohľadu anglicky hovoriacich ľudí. Napriek tomu však môže byť z hľadiska gramatiky a výslovnosti zložitá, ale v porovnaní napr.s  čínštinou nie je až tak náročná.

 

  1. Je t’aime – jazyk lásky?

O tom by sa už dalo polemizovať. Ako sme už spomínali, francúzština patrí medzi románske jazyky, ktoré znejú naozaj pekne. Navyše, samotné Francúzsko je známe  svojim romantickým kúzlom

 

  1. Francúzština + angličtina = VSL?

Dalo by sa to tak povedať, keďže práve tieto dva jazyky sa navzájom dopĺňajú. Koniec koncov, sú to susedné štáty. Stačí sa zamerať na pôvodom francúzske slová v angličtine, ktorých teda vôbec nie je  málo a nie sú to len slová typu baguette či croissant. Sú to slová ako liberty, garage, portrait, absence, safety a mnoho ďalších.

 

  1. Desať, dvadsať…štyri dvadsiatky

Čísla v cudzom jazyku nepovažujeme zvyčajne za problematické…skúšali ste sa ich však naučiť vo francúzštine? V tomto jazyku sa niektoré číslovky namiesto samostatného názvu vyjadrujú násobkom inej číslovky.

 

  1. Medzinárodný deň frankofónie

Rodení hovoriaci a priatelia francúzštiny oslavujú tento deň 20. marca. Pripomínajú si jazyk ako taký a s ním súvisiacu kultúru.