Čestina

Čestina je pre takmer každého z nás jazykom, nad ktorým sa príliš nezamýšľame. Je to predsa jazyk podobný slovenčine a bez problémov sa ním dorozumieme…prečo by sme sa oň mali zaujímať, keď existuje nespočetné množstvo iných jazykov, ktoré sa môžeme naučiť?

Veríme však, že má zmysel zaujímať sa o akýkoľvek jazyk (vrátane češtiny) a preto sme sa ho rozhodli zahrnúť do tohto článku .

Obsah článku:

    • základné informácie o češtine,
    • význam,
    • zaujímavosti

Základné informácie o češtine

Čestina patrí do rodiny západoslovanských jazykov a z praslovančiny sa začala vyvíjať počas 10. storočia. Najstaršia po česky napísaná veta sa datuje do 13. storočia a spája sa so Zakladajúcou listinou litoměrickej kapituly z roku 1057 – táto povestná veta sa dostala na dokument neskôr, ako samotný dodatok. Najstaršou českou knihou je Kronika Trojánska.

Ďalšími dôležitým míľnikmi českého jazyka sú:

      • 15. storočie – reforma pravopisu, zavedenie diakritiky (Ján Hus),
      • koncom 18. storočia a v priebehu 19. storočia – České národné obrodenie (Josef Dubrovský, Josef Jungmann, Jan Evangelista Purkyně a ďalší).

V dnešnej dobe hovorí česky približne 13 miliónov ľudí a z toho je pre 10 miliónov materinským jazykom.

V Českej republike a Európskej únii je úradným jazykom. V rámci úradných úkonov sa dá využiť aj na Slovensku, rovnako ako sa dá slovenčina využiť v Česku.

Okrem toho sú v rôznych krajinách oblasti, v ktorých sa používa čeština, a to z dôvodu emigrácie občanov v minulom storočí. Nájdeme ich napríklad v USA, Kanade, Nemecku či Rakúsku.

Ako všetci určite vieme, čeština sa zapisuje latinkou a obsahuje zložené písmeno ch. Od ostatných jazykov sa líši používaním diakritiky.

Pre cudzincov je najnáročnejšia gramatika a skloňovanie (7 pádov),časovanie a celkovo voľný slovosled. Z hľadiska výslovnosti je problémová hláska ř (aj pre Slovákov).

 

Nárečia

Napriek tomu, že je Česko malá krajina, jazyk nemá na celom území rovnakú  podobu. Nárečia v oblasti Českej republiky delíme na 4 skupiny:

      • česká nárečová skupina,
      • stredomoravská (hanácka) nárečová skupina,
      • východomoravská (moravskosliezska) nárečová skupina,
      • sliezska (lašská) nárečová skupina.

Každá skupina má špecifické črty a delí sa na podskupiny, ale ich rozpísanie by si vyžadovalo samostatný článok. Nateraz stačí povedať, že českou nárečovou skupinou sa myslí hovorová  čeština, ktorá je interdialektom.

 

Čestina a slovenčina

Nie je prekvapivé, že práve tieto dva jazyky sú si tak veľmi blízke. Koniec koncov sme istú dobu tvorili jeden štát. Ich podobnosť sa častokrát prirovnáva k britskej a americkej angličtine.

Čech si so Slovákom viac-menej rozumie, ale určite môže nastať situácia, kedy si neporozumejú. V oboch krajinách pri kontakte s úradmi, ako už bolo spomenuté, môžete komunikovať v češtine aj v slovenčine.

 

A ktoré české kultúrne počiny by sme mali poznať

Nesmieme zabúdať ani na nespočetné množstvo kultúrnych počinov v českom jazyku. Je to dôležité najmä preto, pretože veľa ľudí sa zámerne vyhýba literárnym dielam, hudbe alebo filmom v češtine. . Niekde hlboko v nás je zakorenená myšlienka, že čokoľvek české nie je dosť dobré.

Ťažko povedať, odkiaľ toto presvedčenie pochádza, nie je však od veci pripomenúť si, že to tak určite nie je. Samozrejme,  Babička nie je čítanie pre každého, ale  na  území Českej republiky  toho vzniklo oveľa viac a dovolíme si tvrdiť, že každý si nájde niečo, čo sa mu bude páčiť.

 

Literatúra

Babičku a vlastne celé dielo Boženy Němcovej pripomíname ešte raz, pretože či sa nám to páči alebo nie, je významnou súčasťou českej literatúry. Napokon, diela Boženy Němcovej nemusíte iba čítať, niektoré z nich sú sfilmované a Babiččino údolí môžete navštíviť aj osobne. My môžeme odporučiť napríklad novú minisériu, ktorá opisuje autorkin život.

Významných autorov je však oveľa viac. Karel Jaromír Erben (rozprávky, Kytice z pověstí národních), Karel Havlíček Borovský (Král Lávra, Epigramy), Jan Neruda (Povídky Malostranské), Jaroslav Havlíček (Petrolejové lampy), Jaroslav Hašek (Osudy dobrého vojáka Švejka), Bohumil Hrabal (Ostře sledované vlaky), Arnošt Lustig (Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou), Ladislav Fuks (Spalovač mrtvol), Ota Pavel (Smrt krásných srnců) …

Keby sme chceli uviesť každého významného českého autora, boli by sme tu do rána. Zoznam ukončíme Jaroslavom Seifertom (Maminka), ktorý už v roku 1984 získal Nobelovu cenu za literatúru a bratmi Čapkovými (Karel – R.U.R, Josef – Povídaní o pejskovi a kočičce), ktorí svetu priniesli omnoho viac než len roboty.

 

Film

Český film si väčšinou spájame s klasickými českými komédiami, ktoré buď milujeme, alebo nenávidíme. Poďme si pripomenúť, že české filmy nie sú iba Pelíšky.

Vedeli ste, že tri české filmy získali ocenenie Oscar? Konkrétne išlo o filmy::

      • Obchod na korze (1965, Ján Kadár, Elmar Klos),
      • Ostře sledované vlaky (1966, Jiří Menzel),
      • Kolja (1996, Jan Svěrák).

Nominované na Oscara boli aj filmy Lásky jedné plavovlásky (1966, Miloš Forman), Hoří, má panenko (1968, Miloš Forman), Vesničko má středisková (1986, Jiří Menzel), Obecná škola (1991, Jan Svěrák), Musíme si pomáhat (2000, Jan Hřebejk) a Želary (2003, Ondřej Trojan).

 

Hudba

Nebudeme tu uvádzať mená českých interpretov, pretože v hudbe platí, že sa človeku buď páči alebo nepáči, pričom rozhodujúcim faktorom nie sú ani tak slová ako melódia.

Iba by sme chceli pripomenúť, že české texty sa lepšie spievajú (pretože im jednoducho rozumieme) a v našej oblasti ich pozná aj viac ľudí. Preto by ste mali poznať aspoň tie najznámejšie pesničky.

 

5 zaujímavostí o češtine

Teórie a apelovania bolo dosť, poďme sa na záver pozrieť na zopár zaujímavostí o českom jazyku.

 

Najťažší jazyk?

Češtinu môžeme zaradiť medzi náročné jazyky na učenie, ale určite nie je najťažšia.  Myslíte si, že 7 pádov je príliš veľa? Existujú jazyky, ktoré ich majú 14 či dokonca celé desiatky.

 

Nie až tak živý život

Na základnej škole sme sa naučili, že podstatné mená mužského rodu sa rozdeľujú na životné a neživotné. Uvedomili ste si niekedy, že slovo život je neživotné?

 

Povedzte ř

Ak to dokážete, patríte medzi výnimočných ľudí. Túto hlásku má iba český jazyk.

 

 0,3 % internetového obsahu je v češtine!

Vyzerá to ako veľmi malé číslo, no podľa tejto štatistiky čeština predbehla Dánsko a Nórsko.

 

Samohlásky sú pre slabochov?

Posledná zaujímavosť sa týka samohlások. Mnohí cudzinci sa pozastavujú práve nad tým, že niektoré české slová sa zaobídu aj bez samohlások.. Vlk, blb, prst, smrk…žiadny problém!

 Přečtěte si také další články o překladatelské terminologii.