Taliančina

Keď sa povie Taliansko, mnohí z nás si predstavia pizzu, cestoviny alebo kávu. Presnejšie naozaj dobrú pizzu, dobré cestoviny a dobrú kávu – podľa Talianov zaručene najlepšie. Ale čo taká taliančina? Dorozumiete sa po taliansky? Páči sa vám jazyk (nielen) Talianov?

Nech ste odpovedali akokoľvek, poďme sa v tomto článku pozrieť na:

  • stručné informácie o taliančine,
  • jej rozšírenie a význam,
  • zaujímavosti.

 

Čo by ste mali vedieť o taliančine

Taliančina je románsky jazyk a rovnako ako ďalšie jazyky z tejto jazykovej vetvy sa postupne vyvinula z vulgárnej latinčiny. Určite vás teda neprekvapí, že má isté podobnosti s ostatnými románskymi jazykmi (španielčina, francúzština,…).

Významným historickým míľnikom je 9. storočie, kedy vznikli prvé talianske písané texty a 14. storočie, kedy k jej vývinu prispel taliansky básnik Dante Alighieri.

Dnes ju používa približne 100 miliónov ľudí a je úradným jazykom (prípadne jedným z úradných jazykov):

  • v Taliansku,
  • vo Švajčiarsku,
  • vo Vatikáne,
  • v San Marine.

 Taliančinu ste mohli počuť  aj v rôznych iných štátoch, kde sú talianske menšiny – napr. v Chorvátsku, Luxembursku, USA, Kanade či na Malte. Nie je  prekvapením, že preklady taliančiny sú stále veľmi žiadané.

 

Dialekty

Trápia nás snáď vo všetkých jazykoch a taliančina nie je výnimkou. Má ich naozaj veľké množstvo.

Okrem veľmi rozšírených dialektov majú vlastné nárečia aj jednotlivé mestá, takže dorozumieť sa môže byť občas naozaj tvrdý oriešok, aj keď taliančinu výborne ovládate na teoretickej úrovni. Medzi väčšie dialekty patrí napríklad toskánsky či piemontský dialekt.

 

Význam

Málo ľudí sa začne učiť cudzí jazyk z nudy alebo preto, že sa im páči. Väčšinou k tomu potrebujeme dobrý dôvod. Niečo, čo daný jazyk robí dôležitým. Aký význam má taliančina?

Dôvody, prečo sa učiť taliančinu sú podobné ako tie, prečo sa učíme iné jazyky. Hlavnú úlohu zohráva zamestnanie či vzdelanie, cestovný ruch a v neposlednom rade umenie.

 

Zamestnanie a vzdelanie

Nemusí to byť nutne iba práca v Taliansku, ktorá si vyžaduje znalosť jazyka. V našej krajine pôsobí niekoľko firiem, kde sa vám taliančina určite zíde.

De’Longhi, Ferrero, Lavazza, Pirelli, Dolce & Gabana… láka vás hviezdna kariéra v týchto talianskych firmách? Mali by ste teda o taliančine aspoň niečo málo vedieť.

Nesmieme zabudnúť ani na oblasť vzdelávania. V Taliansku sídli najstaršia univerzita na svete. Je to Bolonská univerzita, ktorej vznik sa datuje do 11.-12. storočia. Množstvo príležitostí poskytuje nie len Taliansko, ale aj iné taliansky hovoriace krajiny. A vždy je predsa lepšie odísť do takej krajiny s aspoň nejakými znalosťami jazyka. Či nie?

 

Cestovný ruch

Rím, Benátky, Pompeje, Sardínia alebo Alpy. Toto je iba niekoľko z obľúbených destinácií, kde sa dorozumiete taliansky. Ak vás láka hodnotnejší zážitok (napr. vďaka rozhovorom s miestnymi), alebo sa chcete jednoduchšie dohovoriť, máte o dôvod viac.

 

Umenie

Taliansko je bohaté najmä z hľadiska umenia v oblasti maliarstva, sochárstva či architektúry – veď práve  pre tieto kultúrne pamiatky navštevujeme tento juhoeurópsky štát najčastejšie.

Existuje ale aj veľa diel verbálneho prejavu, ktoré stoja za našu pozornosť a dokonca ich stojí za to vidieť v originálnom znení. Z veľkej časti to však nie sú diela masovej kultúry a nie sú u nás tak obľúbené ako napríklad americká kultúra. Nie je to však dôvod, prečo by sme sa na ne mali pozrieť? Určite stojí za to nájsť v sebe časť, ktorá sa chce odlíšiť od ostatných a zaoberať sa pre zmenu talianskou kultúrou.

 

Literatúra

Už na začiatku sme spomenuli jedného z najvýznamnejších talianskych básnikov. Dante Alighieri prispel k vývoju taliančiny a obohatil svet o Božskú komédiu (La Divina Commedia), jedným z najvýznamnejších literárnych diel sveta.

Medzi ďalších známych talianskych tvorcov patrí napr. Niccolò Machiavelli (Vladár, Mandragora), Giovanni Boccaccio (Dekameron) alevo Carlo Collodi (Pinocchiove dobrodružstvá).

Z modernejšej tvorby stojí za zmienku  napríklad taliansky filozof a spisovateľ Umberto Eco (Meno ruže) či talianska spisovateľka Elena Ferrante (Neapolská sága).

 

Hudba

Franco Corelli, Andrea Bocelli, Luciano Pavarroti  sú známe mená talianskych spevákov (najmä z oblasti klasickej hudby), ktoré taktiež stoja za zmienku

Z populárnej hudby by vám mohlo niečo hovoriť meno Umberto Tozzi, ktorého pesničky boli prespievané aj do češtiny.

 

Film

Ak ste počuli o vyššie spomenutej Elene Ferrante, viete, že jej dielo slúžilo ako predloha pre seriál Geniálna priateľka (L’amica geniale). Dnes má už dve série a ak si chcete vypočuť taliančinu a pozrieť si nejaký novší seriál, je pre vás skvelou voľbou.

Nesmieme zabudnúť ani na taliansky film Život je krásny (La vita é bella) z roku 1997, ktorý získal 3 zo 7 oscarových nominácií a to v kategórii hlavný herec, zahraničný film a dramatická hudba.

 

4 zaujímavosti o taliančine

Na záver si poďme už klasicky pripomenúť niekoľko zaujímavostí týkajúcich sa taliančiny.

 

  1. Najkrajší jazyk?

Taliančina a ďalšie dva románske jazyky zväčša obsadzujú najvyššie priečky v anketách o najkrajšom jazyku sveta.

 

  1. Jazyk hudby

S angličtinou do lietadla, s ruštinou do vesmíru… a s taliančinou do sveta klasickej hudby! Taliančina je totiž jazykom hudobnej terminológie. Minimálne z hodín hudobnej výchovy si určite pamätáte  slová ako staccato či crescendo.

 

  1. Ako to vznikla Amerika? Samozrejme v Taliansku!

Je to tak. Samozrejme, nemyslíme tým  kontinent, ale jeho názov, ktorý je údajne odvodený od mena talianskeho cestovateľa a objaviteľa Ameriga Vespucciho.

 

  1. A čo na záver? Rozhodne nie spoluhlásky

Jedným z dôvodov, prečo taliančina lahodí našim ušiam je skutočnosť, že jej slová zvyčajne nekončia spoluhláskou. Spaghetti, a cappella, espresso, intermezzo, tagliatelle… Vidíte? Žiadna spoluhláska.