Chorvátčina

Kto nebol na dovolenke v Chorvátsku, akoby nebol správny Slovák! Chorvátsko je vlastne náš letný domov. Vedeli ste, že priamo v Chorvátsku môžete počúvať aj  Slovenský rozhlas ?

Od letných radovánok však na chvíľu upustime, Chorvátsko je, samozrejme, viac ako len more a zmrzlina. Je to tiež nezávislý štát s vlastnou kultúrou a jazykom. Rozmýšľali ste niekedy nad chorvátčinou?

Ak nie, nič sa nestalo, urobili sme to za vás a rozhodli sme sa o nej niečo napísať v tomto článku, kde:

  • si zhrnieme základné fakty,
  • a pridáme niekoľko zaujímavostí.

 

Niektoré základné informácie

Chorvátčina je južnoslovanský jazyk, našej západoslovanskej slovenčine teda nie je až tak veľmi vzdialený. Celkový počet hovoriacich je necelých šesť miliónov. Ide najmä o obyvateľov Chorvátska a susednej Bosny a Hercegoviny. Chorvátčina bola ovplyvnená napríklad taliančinou, nemčinou alebo maďarčinou.

Píše sa latinkou a v mnohom sa podobá slovenčine – výslovnosť je podobná zápisu, má 7 pádov a pri použití slovenských čísloviek sa vám v Chorvátsku asi nestane, že si objednáte nesprávny počet zmrzlín.

Zaujímavosti

Nechajme však teraz gramatické alebo dokonca historické informácie bokom a pozrime sa na niektoré zaujímavé fakty o chorvátčine. Čo ste možno nevedeli?

 

Paprika!

Je to zelenina z čeľade ľuľkovitých, ale pôvodne chorvátske (presnejšie srbochorvátske) slovo, ktoré prevzali aj iné európske jazyky. Len aby ste vedeli, odkiaľ máme papriku.

 

1 písmeno = 1 hláska

Výslovnosť podobná slovenskej už bola spomenutá, ale pre istotu ju opakujeme ešte raz. V chorvátčine naozaj čítame to, čo vidíme. Takže žiadne zamlčané hlásky a podobné zložitosti.