Kórejčina

Záujem o kórejčinu v posledných rokoch narastá. Môže za to pravdepodobne kórejská vlna, teda záujem ľudí (predovšetkým mladých ľudí) o kórejskú kultúru. Pre väčšinovú spoločnosť je však kórejčina veľkou neznámou. Pokúsime sa to zmeniť týmto článkom, kde zhrnieme základné informácie o tomto jazyku.

V článku sa dozviete:

 • Základné informácie o kórejčine,
 • ako sa kórejčina zapisuje (= kórejská abeceda),
 • prečo sa učiť kórejsky,
 • zaujímavosti o kórejčine.

 

Základné informácie o kórejčine

Po kórejsky hovorí približne 78 miliónov ľudí na celom svete. Väčšina používateľov žije v Južnej a Severnej Kóreji, no po kórejsky hovoria aj emigranti po celom svete, najmä v Číne, Japonsku, Rusku, Spojených štátoch a Austrálii.

Podľa lingvistov a etnológov patrí do skupiny uralsko-altajských jazykov, kam patrí aj turečtina, maďarčina, mongolčina a japončina.

Typologicky je kórejčina aglutinačný jazyk, čo znamená, že ku koreňu slova sa často pridávajú predpony, prípony a koncovky. Ďalšou charakteristikou je, že slovesá majú rozsiahly systém foriem a špecifický je aj bohatý zdvorilostný systém, ktorý sa vyjadruje slovesnými koncovkami. V kórejčine majú vety pomerne ustálený slovosled (na rozdiel od češtiny).

 

Kórejské písmo – hangul

Kórejčina sa pôvodne zapisovala čínskymi znakmi, tie však neboli na jej zápis najvhodnejším riešením. V 15. storočí nechal kórejský panovník Sedžon Veľký zostaviť kórejskú fonetickú abecedu hangul. V mierne pozmenenej forme sa používa na zápis kórejčiny dodnes.

Hangul (= kórejská abeceda) sa skladá z 24 hláskových znakov. Rozlišujú sa spoluhlásky: (ㄱ , , , , , , , , , , ,, , ) a samohlásky: (, , ,, , , , , ,). Jednotlivé písmená sa kombinujú a vytvárajú slabiky.

Príklad zápisu slov:

 • 안녕하세요 [annjŏnghasejo] – Dobrý deň
 • 감사합니다 [kamsahamnida] – Ďakujem

Nižšie nájdete tabuľku s prepismi jednotlivých znakov do češtiny.

 

 


česká
transkripcia

 

 

 ㄱ K/G
ㄱㄱ KK
N
T/D
ㄷㄷ TT
L/R
M
P/B
ㄷㄷ PP
S
ㅅㅅ SS
NG
Č/DŽ
ㅈㅈ ČČ
ČCH
KCH
TCH
PCH
H
A
JA
Ǒ(O)
JǑ(JO)
O
JO
U
JU
Ǔ(U)
I
Ä(E)
JÄ(JE)
E
JE
WA
WÄ(WE)
Ö
WŎ(WO)
WE
Ü
ǓI(UI,I)

 

Ak sa chcete naučiť kórejskú abecedu, odporúčame vám náučné videá na Youtube. V tomto videu je všetko jasne vysvetlené.

https://www.youtube.com/watch?v=pT4k7LC91Cw

 

Prečo sa učiť kórejsky

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko dôvodov, prečo sa učiť kórejčinu.

 

Ekonomický potenciál

Južná Kórea je vyspelým štátom s rastúcou ekonomikou a má 10. najvyššie nominálne HDP na svete. Z Kóreji pochádza mnoho firiem celosvetového významu, napríklad Samsung, ktorý je najväčšou elektronickou firmou na svete. Veľa kórejských firiem má pobočky v Česku a na Slovensku, takže znalosť kórejčiny sa dá dobre využiť.

 

K-pop

Kórejský pop je v súčasnosti populárny na celom svete. Tento hudobný žáner z Južnej Kóreji obsahuje prvky tanečnej hudby, popu, hip-hopu a r’n’’b. Väčšina k-popových pesničiek je v kórejčine, takže ak chcete rozumieť svojim idolom, znalosť kórejčiny sa vám bude hodiť.

Asi najznámejšou kórejskou pesničkou je Gangnam Style. Na Youtube má už viac ako tri miliardy videní.

Sedemčlenná boy band kapela BTS z Južnej Kóreji sa stala celosvetovo známou. V roku 2020 sa so svojou pesničkou umiestnili na vrchole amerických hitparád a vystupovali aj na odovzdávaní cien Grammy.

https://www.youtube.com/watch?v=Q9Vjvz1NPN8

 

K-drama

Kórejské televízne seriály sú obľúbené po celom svete a svojich priaznivcov majú aj v Česku. Ak nechcete čakať na preklad titulkov populárnej drámy, znalosť kórejčiny sa vám bude hodiť.

Medzi známe a úspešné kórejské seriály posledných rokov patrí napríklad hororový seriál Kráľovstvo zombie alebo romantická dráma Dotkni sa mojich rán.

 

Kórejská kinematografia

Ak preferujete sofistikovanejšie diela, pravdepodobne poznáte kórejského režiséra Kim Ki-Doka. Medzi jeho úspešné filmy patrí napríklad Jar, leto, jeseň, zima… a jar3-iron a Samaritánka.

Ďalším kvalitným kinematografickým dielom je Parazit. Táto čierna komédia z roku 2019 je prvým juhokórejským filmom, ktorý zvíťazil na Oscaroch a na filmovom festivale v Cannes.

 

5 zaujímavostí o kórejčine

Na záver sme si pripravili niekoľko zaujímavých informácií, ktoré ste o kórejčine pravdepodobne netušili.

 1. Zložitý zdvorilostný systém

V kórejčine existuje 6 stupňov zdvorilosti. Stupeň sa vždy volí podľa veku a spoločenského postavenia človeka, s ktorým hovoríme. Vždy platí, že v prípade neistoty je lepšie použiť zdvorilejší štýl.

 1. Pôvod slovnej zásoby

Jadro slovnej zásoby tvoria pôvodné kórejské slová a asi 50 % slovnej zásoby tvoria sinokórejské výrazy. Do kórejčiny v menšej miere prenikli aj výrazy z iných jazykov, v poslednej dobe sú to najmä anglicizmy.

 1. Mätúce číslovky

V kórejčine existujú dva rady čísloviek: pôvodné kórejské a sinokórejské (prevzaté z čínštiny). Často sa kombinujú, napríklad hodiny sa uvádzajú v kórejských číslovkách a minúty v sinokórejských číslovkách.

 1. Rozdelená krajina = iný jazyk?

V Južnej aj Severnej Kóreji sa hovorí po kórejsky, no samozrejme v nej existujú rozdiely vo výslovnosti, gramatike a slovnej zásobe.

 1. Koreanistika – čo to je?

Je to študijný odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom kórejčiny. Dá sa študovať aj v Česku. Kórejsky sa môžete naučiť napríklad na Karlovej Univerzite , alebo na univerzite v Olomouci.