Románske jazyky patria k najkrajším jazykom na svete. Chcete sa dozvedieť niečo viac o ich pôvode? Zaujíma vás, aké jazyky patria do tejto skupiny? Tak ste na správnom mieste! Navyše sme si pripravili niekoľko zaujímavostí o jednotlivých jazykoch. Pustite sa do čítania.
O románskych jazykoch všeobecne
Táto jazyková vetva patrí do indoeurópskej jazykovej rodiny. Patrí k najvýznamnejším jazykovým vetvám na svete – románskymi jazykmi hovorí viac ako 800 miliónov ľudí.
Všetky tieto jazyky vychádzajú z latinčiny. Latinčina sa po Európe šírila spoločne s Rímskou ríšou a postupne z nej vznikli jednotlivé jazyky. Vďaka kolonizácii sa dnes románskymi jazykmi, predovšetkým španielčinou a portugalčinou, hovorí po celom svete.
Románske jazyky sú si navzájom podobné. Platí to ako pre gramatiku, tak pre slovnú zásobu. Ak už ovládate jeden románsky jazyk, učenie ďalšieho by pre vás malo byť jednoduchšie.
Najvýznamnejšie románske jazyky
Menej rozšírené románske jazyky
- rumunčina,
- moldavčina,
- katalánčina,
- galícijčina.
Románske jazyky: zaujímavosti
- Španielčina je podľa počtu hovoriacich druhý najrozšírenejší jazyk na svete.
- Francúzština vždy bývala jazykom diplomatov. Dnes ju z tejto pozície vytláča angličtina, ktorá má jednoduchšiu gramatiku.
- Portugalčina sa vďaka kolonizácii rozšírila po celom svete. Dnes sa portugalčina používa v Amerike, Afrike a Ázii.
- Existuje mnoho dialektov taliančiny, pričom niektoré z nich sú tak odlišné, že sa považujú za samostatné jazyky.
- 93 % hovoriacich románskych jazykov používa štyri najrozšírenejšie jazyky (španielčina, portugalčina, taliančina, francúzština).
- 7 % pripadá na hovoriacich ostatných románskych jazykov.
- Rumunčina je jediný románsky jazyk rozšírený vo východnej Európe.
- S katalánčinou sa stretnete nielen v Katalánsku, ale aj na Baleárskych ostrovoch (Malorka, Menorka, Ibiza a Formentera) a v časti Aragónska.
- Galícijčina je jedným z úradných jazykov v Španielsku (ďalšími úradnými jazykmi sú španielčina, baskičtina, galícijčina a okrajovo aj arančina).
Ak vás zaujímajú články o jazykoch, nenechajte si ujsť ďalšie články. Prečítajte si aj zaujímavosti o slovanských a germánskych jazykoch.