Španielčina

Plánujete dovolenku v niektorej zo španielsky hovoriacich krajín? Idete tam študovať alebo pracovať? Alebo vás španielčina zaujala a chcete sa o nej dozvedieť viac?

Týmto článkom vás po španielsky síce nenaučíme, ale podelíme sa s vami o niektoré informácie o španielčine, ako napríklad:

  • základné fakty o španielčine,
  • rozšírenie,
  • význam jazyka,
  • zaujímavosti.

 

Základné informácie o španielčine

Španielčina je románsky jazyk, ktorý má, rovnako ako ďalšie jazyky z tejto vetvy, pôvod v ľudovej latinčine.

Vyvíjať sa začala na prelome 8. a 9. storočia a podľa miesta vzniku (Kastília – najväčšie španielske kráľovstvo) sa zo začiatku nazývala kastílčina.

V 16. storočí Karol I. ustanovil španielčinu ako jazyk, ktorým sa dohovoria všetci obyvatelia zjednotených španielskych kráľovstiev – v tom čase sa jazyk začal nazývať španielčinou.

Dnes ide o druhý najrozšírenejší materinský jazyk po čínštine – na našej planéte žije viac ako 500 miliónov rodených hovoriacich.

Píše sa latinkou, ktorá okrem nám známych písmen používa aj ñ a spriažky ch a ll.

 

Kde sa hovorí po španielsky

Samotný názov odkazuje na Španielsko. V súvislosti s tým ale musíme povedať, že španielčina nie je úradným jazykom iba v Španielsku a zároveň nie je jediným úradným jazykom v tejto európskej krajine.

 

Úradnými jazykmi v Španielsku sú:

  • španielčina,
  • baskičtina,
  • galícijčina,
  • katalánčina.

 

Španielčina ako úradný jazyk potom figuruje vo viac ako 20 krajinách, napríklad:

  • v Španielsku,
  • v Rovníkovej Guinei,
  • vo väčšine štátov Južnej a Strednej Ameriky.

 

Ako dôležitý jazyk je okrem iného aj:

  • v USA,
  • na Filipínach.

 

Nárečia španielčiny

Španielčina sa ako jazyk rozšírený takmer po celom svete môže pýšiť aj pomerne veľkým počtom nárečí, pričom tie najvýznamnejšie sa delia podľa kontinentov. Najviac ich je (možno prekvapivo) v Amerike, ďalej v Európe, Afrike a jedno jediné v Ázii.

 

Je španielčina dôležitá?

Podľa počtu rodených hovoriacich je španielčina ešte rozšírenejšia než angličtina. Prečo ale nie je španielčina tak uznávaná? Prečo sa povinne učíme angličtinu? Prečo sú všetky dôležité informácie aj v angličtine, ale nie v španielčine?

Angličtine nahráva fakt, že sa používa ako neutrálny komunikačný prostriedok vo väčšine oblastí – v letectve, športe a vede.

Táto skutočnosť je pre španielčinu hendikepom, neznamená to však, že by ako jazyk nebola dôležitá alebo menej užitočná. Vôbec nie. Znalosť španielčiny so sebou prináša výhody hneď v niekoľkých oblastiach.

Tieto skutočnosti španielčinu síce znevýhodňujú, ale nenechajte sa zmiasť. Vo svete španielčina dôležitá rozhodne je a jej znalosť pre vás môže byť viac ako výhodná. A to hneď v niekoľkých oblastiach.

 

  1. Trh práce

Áno, angličtina je dôležitá. Áno, angličtinu vyžadujú všade. A áno, po anglicky dnes vie takmer každý. Najmä posledný fakt vám ako hovoriacemu španielčiny hrá do kariet.

Viete totiž niečo, čo mnohí ďalší nie. Dohovoríte sa po španielsky. A španielsky hovoriacich krajín, ako sme si už povedali, rozhodne nie je málo. Nemusíte sa teda báť, že by táto znalosť zostala nevyužitá.

V akademickej oblasti je síce častejšie používaná angličtina, ale ani tam sa so španielčinou nestratíte. Vďaka tejto znalosti  môžete ísť napr. študovať alebo pracovať do viacerých krajín.

 

  1. Cestovný ruch

Svet sa teraz síce dočasne zastavil, ale stále platí, že v dnešnej dobe stúpa obľuba cestovania bez cestovnej kancelárie. Pri cestách do španielsky hovoriacich krajín potom môžete naraziť na to, že nie všade sa dohovoríte anglicky.

Ak to so spoznávaním španielsky hovoriacich oblastí myslíte vážne, potom nie je vôbec od veci rozšíriť si svoje vedomosti v oblasti španielskeho jazyka. Môžeme vám zaručiť, že takáto znalosť vás posunie ďalej aj v tomto smere.

 

  1. Kultúra, zábava

Preklady sú úžasná vec, rovnako tak dabing … ale nezačnete časom túžiť po niečom väčšom? Nezaujímajú vás celkové špecifiká španielskych textov? Ako asi znie španielska poézia v origináli? Nechcete počuť pravý hlas španielsky hovoriacich hercov bez toho, aby ste si museli všímať titulky?

Možno chcete. Motivácia učiť sa pre zábavu býva silnejšia, ako potreba učiť sa z povinnosti. Tak to skúste.

My vám tu pre zaujímavosť uvádzame niektoré známe španielske diela v oblasti kultúry a zábavného priemyslu, pretože je ich viac, než by ste možno čakali.

 

  1. Španielska literatúra

S ohľadom na jazyk nás, samozrejme, nezaujíma ani tak výtvarné umenie, ako skôr oblasť literatúry.

V španielčine bolo napísané množstvo hrdinských eposov (napr. Pieseň o Cidovi), za zmienku potom stojí  španielsky dramatik a básnik Lope de Vega so svojím dielom.

Španielčina je aj pôvodný jazyk jedného z prvých moderných románov, ktorým je svetoznámy Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha (Miguel de Cervantes).

Roku 1982 získal Nobelovu cenu za literatúru kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez. Z jeho pera pochádzajú po španielsky písané diela ako Sto rokov samoty, Kronika vopred ohlásenej smrti či Láska v čase cholery.

 

  1. Hudba

Pripomeňme si aj niektoré hudobné hity v španielčine, ktoré veľmi dobre poznáme, hoci im často nerozumieme ani slovo a naše pokusy si tieto hity spievať by si občas zaslúžili vlastnú umeleckú kategóriu.

 

  • Svetlo sveta uzrel v roku 1993 napríklad hit Macarena od Los del Río. Dodnes väčšina z nás pravdepodobne pozná ako pieseň, tak aj s ňou spojený tanec.
  • Roku 2002 prišla španielska skupina Las Ketchup so singlom Aserejé, ktorý so sebou takisto priniesol ikonické tanečné pohyby.
  • Niekto ju pozná zo Shreka 2, niekto z nového SpongeBoba… hovoríme o piesni Livin’ la Vida Loca (1999) od portorického speváka Ricky Martina. Pieseň má španielsku aj anglickú verziu a Ricky Martin bol jedným z prvých, kto týmto spôsobom začal s latinským popom prenikať na svetový trh. Medzi ďalšie patrí Enrique Iglesias či Shakira.

 

  1. Audiovizuálna produkcia

Opomenúť nesmieme ani filmovú a seriálovú tvorbu. Na priemyselnú produkciu filmových hitov sme síce zvyknutí skôr od Američanov a španielske filmy dokáže vymenovať málokto, ale snáď každý aspoň kútikom oka (či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne) zazrel nejakú telenovelu.

Oveľa viac nás ale zaujímajú dnešné seriály v španielčine, ktoré k sebe priťahujú čoraz viac publika. Hovoríme napríklad o La Casa de Papel (Money Heist, Papierový dom), Vis a vis (Locked up) alebo Elite (Elite, Elita).

Znalosť tohto jazyka sa môže hodiť aj pri seriáli Narcos, kde sa kombinuje španielčina s angličtinou.

 

5 zaujímavostí o španielčine

A na záver pre vás máme ešte pár zaujímavostí týkajúce sa práve španielskeho jazyka.

 

  1. Iba dva rody

Ako je pri románskych jazykoch zvykom, aj v španielčine sa rozlišuje iba rod mužský a rod ženský. Stredný rod, na ktorý sme zvyknutí v ostatných jazykoch, tu skrátka nenájdeme.

 

  1. Najrýchlejší jazyk na svete

O španielčine sa hovorí, že je najrýchlejším jazykom na svete. Nie, že by bol jazykom šprintérov, ide o rýchlosť, akou jej hovoriaci rozprávajú. Keď si človek predstaví hádajúci sa španielsky pár… tak to vlastne dáva zmysel. Alebo nie?

 

  1. Najväčšou španielsky hovoriacou krajinou nie je Španielsko

Jeden by čakal, že popredné priečky ohľadom jazyka obsadilo  práve Španielsko – veď po ňom sa jazyk volá. Pravda však leží inde, pretože najväčšou španielsky hovoriacou krajinou je Mexiko.

Navyše sa hovorí, že raz tou krajinou budú USA, kde počet španielsky hovoriacich stúpa.

 

  1. Štátna hymna bez slov

Medzi národné hymny bez slov patrila práve tá španielska – La Marcha Real, ktorá bola prijatá už v 18. storočí. Slová síce v priebehu rokov mala, nikdy ale nie oficiálne. To sa zmenilo až v roku 2008, kedy sa na základe súťaže vybral text – aby okrem iného aj športovci mohli spievať reálne slová.

 

  1. Otázniky a výkričníky

Kto niekedy čítal nejaký španielsky text, musel si všimnúť dve veci a to, že:

  • otázniky/výkričníky sa píšu nielen na konci vety, ale aj na začiatku,
  • na začiatku sa znak píše obrátene (teda ¿a ¡).

Význam pritom zostáva rovnaký – teda otázka a rozkaz.

 

Ak sa vám článok páčil, prečítajte si náš príspevok o angličtine, ktorý je tiež plný zaujímavostí.