Tipy na knihy v angličtine (nie len) pre začiatočníkov

Radi čítate a učíte sa anglicky? Skúšali ste už čítanie v angličtine? Ak ste to neskúšali, určite pokračujte v čítaní tohto článku, v ktorom sa dozviete:

  • prečo je dobré čítať knihy v angličtine,
  • aké knihy čítať na začiatku,
  • ktoré tituly z anglickej literatúry by ste mali poznať.

 

Prečo čítať v angličtine

Dôvody, prečo čítať, sú rôzne, rovnako ako druh čítanej literatúry – niekto číta náučnú literatúru, niekto číta beletristickú tvorbu čisto pre pôžitok. Čítanie v cudzom jazyku má samozrejme pridanú hodnotu:

  • lepšie sa zžijete s daným jazykom,
  • zvyšujete si vlastné jazykové kompetencie bez toho, aby ste sa nasilu drvili slovíčka a gramatiku,
  • môžete čítať niektoré knihy v originále, čo je často lepšie, než prekladová literatúra,
  • v angličtine je širšia ponuka titulov,
  • ak čítate nejakú sériu, môžete si nové diely prečítať hneď po vydaní a nemusíte čakať na preklad.

Ako začať

Je pochopiteľné, že nie všetci máme jazykové kompetencie na to, aby sme mohli čítať kompletné dielo pána Shakespeara. Je treba nejako začať. Ale ako?

Tak, ako v materskom jazyku začíname s jednoduchšími titulmi, než sa dostaneme k zložitejšej literatúre, rovnako by sme mali postupovať aj pri angličtine.

Anglická literatúra je našťastie pestrá v žánroch vhodných pre začiatočníkov, kam patria rozprávky, komiksy, alebo rôzne zjednodušené vydania či dvojjazyčné knihy. Vôbec najlepšie je začať čítať knihy, ktoré už poznáte z preloženej verzie. Ak máte obľúbenú knihu či sériu, ktorú ste čítali niekoľkokrát a dobre ju poznáte, tento titul bude vhodný na zlepšenie angličtiny.

Každému samozrejme vyhovuje niečo iné, poďme si teda ku každému druhu niečo povedať.

Anglické rozprávky

Rozprávky sú na prvé čítanie ideálne, pretože mávajú jednoduchý jazyk a príbeh. Musíte si však vybrať správnu rozprávku, keďže nie každá je na čítanie taká jednoduchá, ako sa tvári a nie každá vám sadne.

Ako už bolo povedané, na začiatok je dobré skúsiť minimálne vybrať príbeh, ktorý poznáte a v ktorom sa orientujete.

Nie je teda vôbec zlý nápad pustiť sa do čítania známych klasických rozprávok, ako napríklad Popoluška, Janko a Marienka či Červená čiapočka – tieto príbehy pozná snáď každý, nie sú zložité a navyše budete poznať ich anglické ekvivalenty.

 

Komiksy

O komiksoch koluje predsudok, že patria k detskej literatúre (veľa ľudí by tento žáner za literatúru dokonca ani neoznačilo). Bez ohľadu na svoje (ne)umelecké hodnoty je ale komiks vhodným čítaním pre začiatočníkov.

Prvý komiks (Yellow Kid) začal vo svojich novinách publikovať Joseph Pulitzer okrem iného aj práve pre to, že obrázkom a jednoduchým popisom rozumeli aj prisťahovalci, ktorí neovládajú angličtinu.

Skúste dať komiksom šancu a možno nájdete nejaký, ktorý vám sadne. Opäť je dobré porozhliadnuť sa po tom, čo je vám aspoň trochu známe – Garfield, niektoré príbehy o superhrdinoch a pod.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že do podoby komiksov je prerobené aj množstvo klasických diel – na originálny príbeh o Romeovi a Júlii žalúdok mať nemusíte, avšak v podobe komiksu by sa vám páčiť mohol.

 

Zjednodušené vydania

Množstvo významných diel v angličtine je dlhých, zložitých a vzhľadom na dátum publikácie často nezrozumiteľných aj pre dnešných rodených hovoriacich. To samozrejme poznáme aj z našej domácej literatúry – čítať pôvodné verzie diel Antona Bernoláka je skrátka očistec.

Aj z tohto dôvodu existujú rôzne zjednodušené (nie len spomínané komiksové) verzie, upravené tak, aby im rozumel aj čitateľ v dnešnej dobe.

Tieto verzie vznikajú pre mladších čitateľov, ako aj pre študentov angličtiny.

Dvojjazyčné knihy

Ak sa necítite na žiadnu z týchto možností, existujú aj dvojjazyčné knihy, ktoré sú v angličtine, ale je pri nich slovenský preklad. Tieto knihy obvykle vyzerajú tak, že na jednej strane je anglický text a na druhej je slovenský preklad.

Ako v predchádzajúcich prípadoch aj v tejto podobe sa vydávajú predovšetkým známe diela.

Kde zohnať knihy v angličtine?

Cudzojazyčné knihy sú síce trochu menej dostupné, rozhodne ale neplatí, že by sa u nás nedali zohnať a museli sme si pre ne zájsť do niektorej anglicky hovoriacej krajiny.

Známe diela bežne nájdete v cudzojazyčnej časti kníhkupectva, len si za niektoré tituly občas priplatíte. Niektoré obchody s knihami majú dokonca celé pobočky špecializované na knihy v angličtine, je si teda z čoho vyberať.

Ak vám neprekáža elektronická podoba, máte k dispozícii celý internet. Napríklad web Help for English má pre čitateľov vyhradenú celú sekciu. Ďalšie tipy, kde nájdete knihy v angličtine zadarmo na stiahnutie nájdete v tomto článku.

Nie je sa teda čoho báť, v tomto prípade platí porekadlo: „Kto hľadá, nájde.“

Na čo teda myslieť

Čítanie v angličtine spája príjemné s užitočným – človeka to baví a navyše ho posúva dopredu. Keď raz začnete, zistíte, že to nie je nič zložité. Skúste sa ale na začiatok vyvarovať omylov, ktoré vám túto činnosť môžu zbytočne znechutiť. Ide predovšetkým o:

  • výber nesprávnej knihy,
  • nesprávne zvolená úroveň jazyka.

Ak si vyberiete prvú knihu nesprávnu alebo príliš náročnú, len ťažko sa budete nútiť k tomu, aby ste skúsili ďalšiu.

Ak nie ste fanúšik čítania, skúste do toho isť s niekým ďalším. Napríklad s kamarátom, prípadne stojí za pokus aj nejaký čitateľský krúžok – nebudete v tom sami, niekto vás donúti čítať knihy a potom sa o nich môžete s niekým rozprávať. Možností je veľa.