Fínčina

Fínsko si zvyčajne vybavíme pre jeho hojný počet jazier alebo kvôli úspešným športovcom. V počte medailí na obyvateľa sú Fíni najúspešnejším olympijským národom a do našej pozornosti sa mohli dostať v roku 2019, kedy na Slovensku po tretíkrát vyhrali majstrovstvá sveta v hokeji.

Nechajme ale teraz hokej hokejom a sústreďme sa na ich národný jazyk – fínčinu.

 

Niekoľko základných informácií

Je to baltofínsky jazyk, ktorým hovorí približne päť miliónov ľudí, prevažne vo Fínsku.

Zaujímavé je, že vo Fínsku bola dlho úradným jazykom švédčina a až koncom 19. storočia sa fínčina zrovnoprávnila so švédčinou.

Na grafický zápis sa používa latinka a vplyv germánskych jazykov možno pozorovať najmä v zloženinách.

Zaujímavé sú zdvojené spoluhlásky, ktoré menia význam a môžu spôsobovať problémy najmä tým, pre ktorých nie je fínčina rodným jazykom.

palo = požiar               pallo = lopta

Fínčina má celkovo 14 pádov, ale na druhej strane nemá žiadne členy a nepozná gramatické rody.

 

Zaujímavosti

O tom, že fínčina je naozaj zaujímavý jazyk, svedčia nasledujúce fakty, ktoré môžu byť pre niekoho prekvapujúce.

 

lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas

Toto slovo má celkom 61 písmen, do angličtiny sa prekladá ako „airplane jet turbine engine auxiliary mechanic non-commissioned officer student“ a je len dôkazom toho, že vo fínčine existujú naozaj dlhé slová, ktoré často dokážu vyjadriť viac ako tisíc viet.

 

saippuakivikauppias

Keď už hovoríme o slovách, toto slovo je zapísané v Guinnessovej knihe rekordov ako najdlhší palindróm na svete, teda slovo, ktoré sa číta rovnako z obidvoch strán. Ak vás zaujíma význam, prekladá sa ako „obchodník s mastencom“.

 

Sauna sem, sauna tam

Možno ste už počuli, že Fíni sú saunovým národom a sauna je prakticky súčasťou štandardného vybavenia ich domovov. Ale tým to nekončí, zaujímavé je aj samotné slovo sauna, ktoré sa v rovnakom tvare používa vo väčšine cudzích jazykov.

 

A to čarovné slovo? – Neviem.

Áno, je to tak, fínčina naozaj nemá slovo pre naše prosím. Samozrejme, to neznamená, že Fíni sú neslušní, len to vyjadrujú inak.

 

Jeden prsteň im všetkým velí, jeho ruka krutá…

Všetci asi vieme, že Pána prsteňov nenapísal fínsky autor, napriek tomu v sebe nesie aj fínsky odkaz. Tolkiena totiž fínčina natoľko očarila, že ju použil ako základ pre jazyk elfov.