Švédčina

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Švédsko? Je to IKEA, ABBA alebo mäsové guľky? Švédsko má svetu veľa čo ponúknuť, okrem iného aj zaujímavý a jedinečný švédsky jazyk. Predstavme si niekoľko zaujímavých informácií o tomto jazyku.

V tomto článku nájdete:

  • základné informácie o švédčine,
  • niekoľko zaujímavostí.

 

Švédčina patrí do východnej vetvy severogermánskych jazykov. Najviac sa teda podobá nórčine a dánčine, o niečo vzdialenejšie sú jej faerčina a islandčina. Švédi si najlepšie rozumejú s Nórmi, ich jazyky sú si podobné asi ako čeština a slovenčina. Z nášho pohľadu je švédčina najviac podobná nemčine, najmä pre podobnú slovnú zásobu a tendenciu tvoriť dlhé zložené slová.

 

Zaujímavosti o švédčine

Základy sme si už predstavili, takže teraz sa môžeme obohatiť niekoľkými zaujímavosťami o tomto jazyku.

Jazykolamy

Vo Švédsku majú, samozrejme, tiež svoje jazykolamy. Dokážete napríklad prečítať nasledujúcu vetu rýchlo a bez zakoktania sa?

„Farfar, får får får? Nej, får får inte får, får får lamm.“

V preklade do slovenčiny táto veta znamená: „Dedko, majú ovce ovce? Nie, ovce nemajú ovce, ovce majú jahňatá.“

Slovenčina a švédčina

Preberanie slov medzi slovenčinou a švédčinou je z geografických a iných dôvodov zriedkavé. Napriek tomu sa do slovenčiny dostali niektoré švédske slová, ako napríklad skanzen alebo ombudsman.

Neformálni Švédi

Vykanie, ako ho poznáme v slovenčine, sa vo švédčine od druhej polovice minulého storočia takmer nepoužíva. Je bežné tykať politikom, vedúcim, alebo dokonca učiteľom.

Švédčina zadarmo

Švédsko ponúka bezplatné kurzy švédčiny pre prisťahovalcov, zahraničných pracovníkov a zahraničných študentov. Väčšinou ide o celodenné alebo večerné kurzy, ktoré ponúka Svenskundervisning för invandrare (SFI).